Od kiedy warto szkolić psa?

Jeżeli marzysz o grzecznym, ułożonym psie, który bez wahania wykonuje wszystkie komendy, przestrzega zasad i jest po prostu wzorem do naśladowania, nie możesz zaniedbać jego szkolenia. W jakim wieku najlepiej zacząć tresurę psa, by przyniosła najlepsze efekty? Co jest najważniejsze na początek? Jeżeli jesteś początkującym właścicielem psa albo dopiero myślisz o jego adopcji, czytaj dalej.

Dlaczego szkolenie psa jest ważne?

Szkolenie psa ma same korzyści, nie tylko dla właściciela, ale również dla samego zwierzaka. Jeżeli chcesz uniknąć sytuacji takich jak – niszczenie rzeczy przez psa, agresywna zabawa lub niewłaściwe reakcje na inne zwierzęta, musisz uczyć swojego czworonoga pożądanych zachowań. Gdy pupil będzie spełniał twoje oczekiwania, wasza relacja również na tym zyska. Psy są zwierzętami, które lubią się uczyć i najbardziej komfortowo czują się w otoczeniu, w którym panują jasne normy i zasady. Jeżeli pies wie, na co sobie może pozwolić, a co jest kategorycznie zakazane oraz zna pory spaceru, posiłków czy zabawy, czuje się bezpiecznie i jest szczęśliwy. Regularna nauka przez zabawę wpływa też pozytywnie na relację z właścicielem, pomaga budować więź oraz stymuluje zdrowy rozwój zwierzaka. 

Szkolenie szczeniąt

Już przed wprowadzeniem do domu nowego zwierzęcego członka rodziny należy ustalić zasady. Jak wspomniano wyżej, pies lubi jasne reguły. Dzięki ich ustaleniu już od pierwszych dni obecności w nowym miejscu, szczeniak zacznie uczyć się co mu wolno, a czego nie. W sytuacji, w której jeden z domowników pozwala mu spać na łóżku, a drugi konsekwentnie go z niego wygania, młody pies może czuć się zagubiony. Na początek warto również zadbać o odpowiednią socjalizację – zapoznanie psa z najbliższym otoczeniem, stworzenie z nim więzi, nauczenie reakcji na inne zwierzęta przebywające w tym samym domu lub w sąsiedztwie. Warto wybierać na spacery miejsca, w których nie przebywa zbyt wiele innych psów, by u szczeniaka nie wykształcił się lęk przed nimi lub by uniknąć niekontrolowanych zabaw, które mogą być niebezpieczne dla psa nieznającego jeszcze podstawowych komend. Ważne jest również nauczenie szczeniaka zostawania w domu samemu. Wielu właścicieli popełnia błąd biorąc urlop na kilka tygodni w momencie adopcji psa. Kiedy szczenię przyzwyczai się do obecności człowieka, a później nagle zostaje samo, jest to dla niego dużo bardziej stresujące. 

Od czego zacząć tresurę szczeniaka?

Szkolenie szczeniąt powinno zostać rozpoczęte jak najwcześniej, już w wieku 8-10 tygodni, czyli w tym samym momencie, od kiedy piesek jest gotowy do zabrania go od matki. Im wcześniej nauczy się właściwych zachowań, tym mniejsze ryzyko, że podłapie te niepożądane. Na początek warto uczyć psa przy okazji, przez zabawę i skupić się na rozwijaniu odpowiednich nawyków. Warto również zapisać się do psiego przedszkola, gdzie pies nauczy się wykonywać polecenia właściciela nawet w rozpraszającym otoczeniu innych zwierząt, a jego opiekun zdobędzie cenną wiedzę o tresowaniu swojego pupila, by uniknąć błędów początkującego. Po okresie socjalizacji, wyuczeniu odpowiednich zachowań i nawyków, można przejść do pierwszych komend. Niewątpliwie najlepszymi na początek będą:

  • przywoływanie – reagowanie na imię jest podstawą poza domem, 
  • zostaw – to ważna komenda, która może uchronić psa przed niebezpieczeństwem, np. zjedzeniem czegoś, co mogłoby mu zaszkodzić, 
  • siad – uniwersalna komenda, którą psy wykonują właściwie intuicyjnie, odpowiednia na początek. 

Uczenie psa sztuczek można zostawić na później. Nie są najważniejsze, a psy doskonale uczą się przez całe życie. Dobrze jest też dać mu czas na opanowanie jednej komendy, nim zaczniemy go uczyć kolejnej.

Czy można szkolić psa samodzielnie? 

Uczenie psa podstawowych komend, a także oczekiwanych od niego zachowań jest bardzo ważne i wymaga poświęcenia mu wystarczająco dużo czasu. Dużo lepsze efekty przynoszą codzienne, krótkie ćwiczenia niż rzadsze długie treningi, które mogą męczyć zwierzę. Szczeniak nie potrafi się też długo koncentrować, wiele rzeczy go rozprasza, więc trudno z nim trenować godzinę. Im częściej pies się uczy, tym lepiej przyswaja. Trenować z czworonogiem można przy każdej możliwej okazji – podczas karmienia, zabawy, spacerów. Inną korzyścią tresowania psa samodzielnie jest tworzenie się więzi między właścicielem i pupilem, a im lepsza więź, większe zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, tym lepsze efekty nauki. Jeżeli jednak nie masz czasu na samodzielne treningi ze swoim psem albo sprawia ci on problemy, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty – tresera i behawiorysty. 

Jak motywować?

Bardzo ważnym aspektem nauki jest motywacja. Istnieją dwa główne rodzaje wzmocnień – pozytywne, czyli w uproszczeniu nagradzanie pożądanego zachowania, którego chcemy nauczyć psa oraz negatywne, czyli karanie złych zachowań. Uważa się, że najlepsze efekty daje wzmacnianie pozytywne. Jest to też mniej stresujący sposób tresury. Za dobrze wykonaną komendę nagradza się psa np. smakołykami. Można również ignorować złe zachowania takie jak drapanie w drzwi i skomlenie, kiedy pies chce wyjść na spacer czy zaprzestanie zabawy, kiedy nas ugryzie. Niereagowanie na takie zachowania psa sprawi, że stopniowo zanikają. Podsumowując – szkolenie psów powinno się rozpocząć jak najwcześniej, kiedy tylko szczenię pojawi się w domu, jednak nigdy nie jest za późno na tresurę – psy są bardzo pojętnymi zwierzętami i uczą się przez całe życie. Ważna jest konsekwencja i cierpliwość. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *