jedzenie-psa

Czego nie może jeść pies?

Każdy właściciel psa z pewnością doskonale zna sytuację, gdy jego czworonóg po obfitym posiłku domaga się jedzenia, kiedy tylko zobaczy je na horyzoncie. Psy do perfekcji opanowały technikę przekonywania opiekunów do podzielenia się z nimi posiłkiem. Uleganie takim „namowom” może jednak skończyć się dla psiaka bardzo źle. Warto wiedzieć, czego nie powinno się podawać zwierzęciu, aby mu nie zaszkodzić.

Co powinien, a czego nie powinien jeść pies?

Podstawą psiej diety powinna być wysokiej jakości karma, w wersji suchej oraz mokrej. Należy wybierać produkty z dużą zawartością mięsa, a unikać tych, w których znajduje się wiele zboża. Nie jest to pożywienie polecane dla psów – zboże nie dostarcza psu potrzebnych mu składników odżywczych, a może rozregulować jego układ trawienny. Lepiej też unikać konserwantów i kierować się zasadą, że im prostszy i bardziej naturalny skład karmy, tym lepiej.

Zamiast kupnej karmy, można żywić psa samodzielnie przygotowanymi posiłkami. Jest to jednak dość wymagające zadanie – konieczna jest szczegółowa znajomość zapotrzebowania czworonoga na poszczególne substancje odżywcze. Ponadto, przygotowanie zdrowych, zbilansowanych potraw dla pupila może być czasochłonne.

Co jest trucizną dla psa?

Istnieje szereg produktów spożywczych, których absolutnie nie wolno podawać psu. Pamiętajmy, że nie zawsze to, co sami jemy, będzie odpowiednie dla naszego pupila. Na liście zakazanych produktów znajdują się w szczególności:

 

  • Kakao i czekolada – zawierają one szkodliwy dla psów alkaloid o nazwie teobromina. Substancja ta może spowodować prawdziwe spustoszenie w organizmie psa. Wywołuje przyspieszone bicie serca i zaburzenia krążenia krwi. Po jej spożyciu mogą pojawić się wymioty, biegunka, drgawki i problemy z oddychaniem. W skrajnych przypadkach dochodzi do śpiączki, a nawet śmierci zwierzęcia.
  • Winogrona – zarówno w wersji świeżej, jak i suszonej (jako rodzynki) są bardzo niezdrowe dla psów. Nie wiadomo dokładnie, jaka substancja zawarta w tych owocach wywołuje zatrucie, jednak jest ono bardzo silne. Już kilka sztuk może spowodować stan zapalny układu pokarmowego. Przy większej liczbie może dojść do poważnego uszkodzenia nerek, a także do zgonu. 
  • Ksylitol – ten popularny słodzik jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia psów. Jego spożycie skutkuje nadmierną produkcją insuliny, co kończy się szybkim obniżeniem się poziomu cukru. Dochodzi do hipoglikemii, której objawami są: drżenie mięśni, trudności w poruszaniu się, czy nawet zapaść. W tym przypadku zatrucie również może skończyć się śmiercią.
  • Warzywa cebulowe – wydawać by się mogło, że wszechobecne w naszej kuchni cebula, czosnek, czy szczypiorek są zupełnie nieszkodliwe. U psów jednak po ich konsumpcji w organizmie pojawiają się trujące dwusiarczki. Powodują one uszkodzenie czerwonych krwinek, co w konsekwencji prowadzi do silnej anemii. Warto wiedzieć, że warzywa te toksyczne są w każdej formie – surowej, gotowanej, czy smażonej. 
  • Kawa – to mniej oczywista substancja, ale warto o niej wspomnieć, chociażby ze względu na obecność w niektórych przekąskach. Kofeina zawarta w kawie (a także herbacie czarnej) wywołuje intensywne pobudzenie, stan niepokoju, wymioty i zaburzenia akcji serca. Może również dojść do uszkodzenia układu oddechowego, czego konsekwencją jest śmierć psa. 
  • Pestki owoców – pestki niektórych owoców (np. jabłek, moreli, czy wiśni) po przegryzieniu powodują wytworzenie się cyjanowodoru we krwi zwierzęcia. Może wówczas dojść do silnego zatrucia pokarmowego, które w skrajnych sytuacjach jest śmiertelne w skutkach.
  • Zielone ziemniaki – młode ziemniaki, które zaczynają kiełkować zawierają solaninę, która może uszkodzić układ pokarmowy i moczowy psa. Duże ilości tej substancji spowodować mogą nawet śpiączkę. 
  • Alkohol – oczywistym wydaje się fakt, że zwierzętom nie powinno się podawać alkoholu. Niektórym właścicielom przychodzi jednak czasem do głowy uraczenie czworonoga niewielką ilością spożywanego przez siebie trunku. Jest to fatalna decyzja, która może przynieść tragiczne skutki. Może doprowadzić to do uszkodzenia wątroby psa, kwasicy metabolicznej, śpiączki, czy nawet uszkodzenia mózgu.

Czego jeszcze pies nie powinien jeść?

Podstawą psiej diety powinno być białko i tłuszcze, a nie węglowodany (zawartość tych ostatnich może wynosić maksymalnie 7% całego jadłospisu). Dlatego pies nie powinien spożywać m.in. bananów, które zawierają dużo zbędnych dla zwierzęcia cukrów. Spożycie kawałka takiego owocu od czasu do czasu nie zaszkodzi, ale na pewno nie powinien on znajdować się w stałym menu czworonoga. 

Dobrym pomysłem nie jest też karmienie psa pieczywem – nie ma ono żadnej wartości dla organizmu zwierzęcia. Może jedynie wywołać problemy żołądkowe i wzdęcia. Makaron też nie jest raczej wskazany, ze względu na bogactwo węglowodanów.

Psu nie powinno się także podawać przetworzonego mięsa w formie kiełbasek, parówek, czy wędlin. Takie produkty bowiem zawierają zbyt dużo soli. Mogą więc powodować problemy z metabolizmem i zatrzymanie wody w organizmie, a w niektórych przypadkach zaburzenia krążenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *