Obcinanie pazurów u psa – jak robić to dobrze?

Psie pazury pełnią szereg ważnych funkcji – zapewniają zwierzęciu odpowiednią przyczepność, służą do kopania, obrony, są przydatne podczas polowania i jedzenia. W naturalnych warunkach psowate ścierają sobie pazury, chodząc po różnych podłożach. Jednak u wielu psów regularne obcinanie pazurów jest koniecznością. Sprawdź, jak robić to prawidłowo i jak przyzwyczaić psiaka do tego zabiegu!

 

 

Budowa psich pazurów

Mimo, że psie pazury są uważane za odpowiedniki ludzkich paznokci, bardzo różnią się od nich budową. Złożone są z macierzy, która stanowi unerwiony i ukrwiony rdzeń pazura. Trzeba więc bardzo uważać, aby jej nie uszkodzić podczas skracania pazurów. Macierz otoczona jest przez łożysko, a zewnętrzną warstwę stanowi płytka rogowa. Od spodu znajduje się jasna tkanka, zwana podeszwą.

Kiedy obcinać psu pazury?

Nie wszystkie psy wymagają obcinania pazurów – niektóre mogą je naturalnie ścierać podczas chodzenia. Należy więc obserwować psa, aby ocenić, czy trzeba skrócić mu pazury. Jeśli podczas chodzenia po gładkiej powierzchni (np. po parkiecie, czy płytkach) słychać charakterystyczne klikanie, to znak, że pazury są zbyt długie i trzeba jej przyciąć.

 

Zwykle obcinanie pazurów powinno się wykonywać co 2-3 tygodnie, ale wiele zależy od indywidualnego przypadku. Szybkość wzrostu pazurów zależy m.in. od diety psa, rasy i jego aktywności. Jeśli pies częściej chodzi po miękkich podłożach, np. po trawie, czy piasku, będzie wymagał częstszego obcinania pazurów. Jednak jeśli dużo spaceruje po chodniku, czy innych twardych nawierzchniach, pazury częściowo będą same się ścierały. 

Narzędzia do obcinania pazurów

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi do obcinania psich pazurów. Nie wolno pazurów u psa obcinać cążkami, czy nożyczkami przeznaczonymi dla ludzi. Są one zbyt tępe dla twardej płytki rogowej psów, dlatego będą miażdżyć pazury, zamiast je obcinać. Uniemożliwiają też odpowiednie uchwycenie pazura.

 

Do obcinania psich pazurów można użyć obcinarki w formie gilotynki lub cążków dla psów. Niektóre tego typu urządzenia wyposażone są w czujniki, które sygnalizują, gdzie jest bezpieczna linia cięcia. Jeśli więc trudno Ci jest to ocenić u Twojego psa, warto zainwestować w tego rodzaju przyrząd. 

 

Można także zaopatrzyć się w szlifierkę, która będzie dobrym rozwiązaniem dla młodszych psów, których pazury są miękkie. Szlifierka lub pilnik sprawdzają się też w celu wygładzenia pazurów po ich obcięciu. Dodatkowo warto kupić proszek do tamowania krwawienia, który przyda się, jeśli przez przypadek obetniesz jakiś pazur za krótko.

Jak przyzwyczaić psa do obcinania pazurów?

Zanim w ogóle przystąpisz do obcinania pazurów, pamiętaj, aby oswoić psa z tą czynnością. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli pies negatywnie skojarzy sobie ten zabieg, to będą ogromne problemy z przycięciem jego pazurów. Lepiej więc na początku poświęcić nieco czasu, aby przećwiczyć z psem po kolei wszystkie kroki i utrwalić u niego pozytywne skojarzenia. Trening trzeba podzielić na kilka etapów, a każdy z nich najlepiej ćwiczyć przez kilka dni przed przejściem do następnego. 

 

Pierwszym etapem jest przystosowanie psa do dotykania łap. Wiele psów raczej nie lubi, gdy ktoś manipuluje przy ich łapach, dlatego trzeba stopniowo i cierpliwie oswajać z tym pupila. Najlepiej zacznij od dotykania górnych części tylnych łap i nagradzaj psa smakołykiem za spokojne zachowanie. Stopniowo możesz zacząć dotykać też przednich łap. Kieruj rękę coraz niżej, aż do momentu, gdy pies bez problemu pozwala na dotykanie całych łap, łącznie z opuszkami palców i pazurami. 

 

W kolejnym kroku pokaż psu narzędzie do obcinania pazurów – pozwól mu je obwąchać i na spokojnie się z nim zapoznać. Następnie zacznij zbliżać przyrząd do pazurów, delikatnie ich dotykając. Nie zapominaj o nagradzaniu psa również na tym etapie. Dopiero, gdy pies zachowuje się zupełnie spokojnie, gdy dotykasz narzędziem jego pazurów, możesz przystąpić do ich obcinania.

 

Pierwsze obcinanie pazurów powinno być podzielone na raty: pierwszego dnia obetnij psu 1-2 pazury, a następnego dnia kolejnych kilka pazurów. Jeśli Twój pies wykazuje niepokój, warto cofnąć się do poprzedniego kroku. Z czasem pies powinien spokojnie wytrzymać cały zabieg.

Jak prawidłowo obcinać psu pazury?

Do obcinania pazurów najlepiej wybrać taką pozycję, która będzie komfortowa zarówno dla Ciebie, jak i pupila. Niektóre psy bez problemu mogą położyć się na plecach, dzięki czemu opiekun ma dobry dostęp do pazurów. Jednak dla innych psiaków taka pozycja nie będzie komfortowa i będą wolały np. siedzieć lub stać. 

 

Należy chwycić łapę i lekko nacisnąć na opuszki tak, aby odsłonić pazury. Obcinarka powinna być ustawiona prostopadle do linii opuszek. Pazury należy skracać małymi fragmentami – po 2-3 mm. Cięcie trzeba wykonać szybkich, zdecydowanym ruchem. Trzeba obserwować na bieżąco przekrój pazura – jeśli pojawi się owalny kształt, oznacza to, że już niedaleko znajduje się macierz. Jest to znak, że w tym miejscu należy zakończyć przycinanie. Na koniec warto pazur wygładzić z użyciem pilnika lub szlifierki. 

 

Jeśli pazury są bardzo długie, nie należy od razu obcinać ich krótko, bowiem można uszkodzić macierz. Trzeba najpierw przyciąć odrobinę, a po paru dniach macierz się cofnie. Można wtedy obciąć kolejne fragmenty pazura.

 

Nie należy zapominać też o piątym, tzw. wilczym pazurze, który występuje u niektórych psów. Nie będzie on ulegał ścieraniu, trzeba więc obcinać go ręcznie. Zaniedbany może nadmiernie urosnąć i zawinąć się, a przez to ranić łapy psa.

 

Jeśli zdarzy Ci się zbyt mocno przyciąć pazur i pojawi się krwawienie, możesz szybko je zatamować za pomocą specjalnego proszku. Wystarczy nałożyć niewielką ilość preparatu na pazur i mocno przycisnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *