Częstotliwość karmienia psa

Jak często karmić psa?

Prawidłowo zbilansowana dieta i odpowiednia częstotliwość posiłków to podstawa dobrej kondycji zdrowotnej Twojego pupila. Wiele osób ma tendencję, żeby przekarmiać psy, nie mogą bowiem oprzeć się błagalnemu wzrokowi zwierzaków, proszących ciągle o jedzenie. Ale zbyt duża ilość pożywienia, podobnie jak u ludzi, tak i u czworonogów, może przyczynić się do problemów zdrowotnych, m.in. otyłości, czy cukrzycy. Dowiedz się, jak prawidłowo karmić swojego psa, aby był zdrowy i pełen energii!

Ile posiłków dla dorosłego psa?

Pies dorosły potrzebuje zwykle 2-3 posiłków dziennie, aby pozostać w dobrej kondycji fizycznej i mieć siły na optymalną aktywność ruchową. Dokładna liczba posiłków zależna jest jednak od kilku czynników. Przede wszystkim, należy uwzględnić rozmiary psa oraz jego tryb życia. Małe pieski, takie jak chihuahua, yorki, czy maltańczyki, powinny jeść nieco częściej niż duże psy, czyli najlepiej 3 razy dziennie. Wynika to z szybszej przemiany materii u tych psiaków. Z kolei większym psom, takim jak labradory, czy owczarki niemieckie, wystarczą na ogół 2 duże posiłki w ciągu dnia. 

Jeśli jednak pies jest bardzo aktywny, czyli np. jest psem pracującym lub sportowym, prawdopodobnie będzie potrzebował żywienia więcej niż 2 razy dziennie. Podobnie wygląda częstotliwość karmienia psów z nadwagą. W tym przypadku, wbrew pozorom, warto też zwiększyć liczbę posiłków (do 3-4 dziennie). Dzięki temu pies nie będzie czuł się głodny, chociaż oczywiście posiłki powinny być wtedy mniejsze i o odpowiedniej kaloryczności. Starsze psy również lepiej karmić częściej niż 2 razy dziennie. Z wiekiem bowiem zmniejsza się zdolność ich układu pokarmowego do przyswajania składników odżywczych.

Jak często karmić szczeniaka?

Karmienie szczeniaka powinno być dużo częstsze, niż psa dorosłego. Szczeniaki zwykle żywią się wyłącznie mlekiem matki przez ok. 6-8 tygodni po porodzie. Potem zaczynają interesować się już innym pokarmem, można więc stopniowo włączać karmę stałą. Szczeniaka w okresie stopniowego odstawiania od mleka matki karmi się 4-6 razy dziennie. Stopniowo należy zmniejszać liczbę posiłków. 

Po odstawieniu od mleka, gdy szczeniak ma 2-3 miesiące można zredukować liczbę posiłków do 4 dziennie. Szczeniak czterotygodniowy powinien już dostawać karmę 2-3 razy dziennie. Po ukończeniu przez psa 6. miesiąca życia można przejść na system 2 posiłków w ciągu dnia (ewentualnie 3, jeśli jest to konieczne ze względu na aktywność lub rozmiar psa).

Dokładny jadłospis i wielkość porcji należy dostosować do wieku i rasy psa. Trzeba uważać, żeby szczeniaka nie przekarmić, co może się skończyć nadmiernym przybieraniem na wadze. Dawka karmy powinna być dokładnie odliczona i podawana o stałych porach. 

W jakich godzinach karmić psa?

Jeśli pies je 2 posiłki dziennie, najlepszymi porami karmienia będą ranek i wieczór. Regularność w żywieniu psa jest bardzo istotna, zwierzę przyzwyczaja się bowiem do konkretnych pór karmienia i w tym czasie jego organizm wydziela soki trawienne. Dzięki dostarczaniu pożywienia w konkretnych porach, jego metabolizm jest ustabilizowany. Ponadto powtarzalny rozkład dnia daje psu poczucie bezpieczeństwa.

Bardzo dużym błędem jest zatem pozostawianie psu stale pełnej miski. Warto pamiętać, że psy są drapieżnikami, dlatego ich metabolizm działa nieco inaczej niż u ludzi. Naturalne dla nich są posiłki rzadsze i większe, a dostęp do karmy przez cały dzień rozregulowuje ich przemianę materii. Stałe podjadanie może prowadzić do nadwagi, gdyż pies instynktownie będzie korzystał z jedzenia, gdy tylko ma taką możliwość.

Najlepiej jest karmić psa po aktywności fizycznej, a więc po spacerze porannym i wieczornym, gdy zwierzak jest nieco zmęczony. Warto jednak odczekać ok. 15-30 minut z karmieniem, aby pies nieco odpoczął. Po posiłku przez ok. 2 godziny czworonóg nie powinien podejmować intensywnego wysiłku fizycznego. 

Przysmaki dla psa – jak często?

Przysmaki powinny stanowić jedynie uzupełnienie diety, należy więc pamiętać, aby z nimi nie przesadzać. Smakołyki w postaci kostek, suszonych kawałków mięsa, czy specjalnych ciasteczek dla psów, warto zarezerwować głównie na treningi i po dużym wysiłku fizycznym. Podczas nauki nowych umiejętności niezbędne są nagrody, idealnym rozwiązaniem za dobrze wykonane zadanie będzie więc ulubiony przez psiaka przysmak. 

Smakołyki powinny być wliczone do codziennej dawki karmy i nie mogą stanowić więcej niż 15% pożywienia psa w ciągu całej doby. Nie powinno się podawać ich, gdy zwierzę spędza czas w domu. Dostarczenie dodatkowej porcji energii niepotrzebnie pobudzi psa, który przebywając w zamknięciu nie będzie mógł jej właściwie spożytkować. 

Należy pamiętać też, aby wybierać odpowiednie przysmaki, czyli przeznaczone dla psów, nie zawierające szkodliwych substancji konserwujących. Nie można traktować ludzkiego pożywienia jako smakołyków dla czworonożnego pupila. Zawarte w przeznaczonych dla ludzi przekąskach przyprawy, substancje słodzące, czy konserwanty mogą psu bowiem poważnie zaszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *