spacer z psem

Uwaga na trucicieli! Jak postępować w przypadku zatrucia psa?

 Niestety, doniesienia z różnych regionów Polski alarmują o zasadzkach na nasze czworonogi – od znalezionych kawałków mięsa z szkłem po inne niebezpieczne substancje. Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych pupili, warto być przygotowanym na takie sytuacje. Im szybciej podjęte zostaną odpowiednie kroki, tym większe szanse na ratunek dla zwierzęcia.

Jak zapobiegać zatruciom psa?

Bądź przygotowany na każdym spacerze.  Zawsze miej pod ręką numer telefonu do najbliższej przychodni weterynaryjnej czynnej 24h oraz do swojego zaufanego weterynarza. Przygotowanie takiej listy z numerami i adresem to podstawa. Podczas spacerów obserwuj swojego psa – także wtedy, gdy jest on na smyczy. Weryfikuj, czy nie wkłada niczego do pyszczka. Warto nauczyć swojego pupila komendy “wypluj”, aby móc w każdej sytuacji zareagować.

Pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia zatrucia psa

Jeżeli podejrzewasz, że Twój pupil mógł paść ofiarą zatrucia, niezwłocznie przetransportuj go do weterynarza. Jeśli to możliwe, spróbuj określić, czym mógł się zatruć. Gdy zwierzę wymiotuje, zachowaj próbkę (np. w plastikowym pojemniku) – może się to przydać weterynarzowi do dalszych badań.

Wywoływanie wymiotów – w niektórych przypadkach, wywołanie wymiotów może pomóc. Jeżeli jesteś pewien, że substancja nie była żrąca, można użyć wody utlenionej (dawkowanie: 1-2 łyżeczki dla małych psów, 1 łyżka dla średnich psów, 2-4 łyżki dla dużych psów) lub soli (1 łyżeczka dla dużego psa, dla mniejszych odpowiednio mniej). Jednak pamiętaj, że każda sytuacja jest inna – zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii przed podjęciem takiego działania.

Uwaga na substancje żrące – jeżeli substancja była żrąca, nie wywołuj wymiotów! Może to doprowadzić do poważniejszych obrażeń wewnętrznych. W przypadku spożycia substancji zasadowej podaj roztwór wody z sokiem cytrynowym, a w przypadku kwasu – podaj mleko. Nigdy nie należy wywoływać wymiotów u psa, jeśli nie masz pewności, że substancja nie jest żrąca bądź ostra (szkło, gwóźdź). Przed podaniem czegokolwiek psu, koniecznie zadzwoń do weterynarza. Nigdy nie podejmuj żadnej akcji samodzielnie.

Jak rozpoznać zatrucie psa?

Objawy zatrucia mogą być różne: utrata przytomności, wymioty, biegunka, obecność krwi w moczu czy kale, podwyższona temperatura czy problemy z oddychaniem.

Miej na uwadze, że szybka reakcja i właściwa interwencja mogą uratować życie Twojego pupila. Pamiętaj, by zawsze działać spokojnie, ale stanowczo, kierując się wyżej wymienionymi wskazówkami.

Aktualne ostrzeżenia dotyczące trutek dla zwierząt rozkładanych w publicznych miejscach, nie są bezpodstawne i nie można ich lekceważyć. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie dokonują takiego okrutnego czynu, niezależnie od tego, jak niewyobrażalne to dla nas jest.

Kiedy jesteśmy na spacerze z naszym psem musimy być niezwykle czujni. Ewentualne znaleziska, które wyglądają podejrzanie lub nieznane, powinny być zbierane i bezpiecznie wyrzucane do kosza. Nie chodzi tu tylko o nasze psy. Trutki mogą stanowić zagrożenie dla innych zwierząt, a nawet dzieci, które mogą je przypadkowo znaleźć i połknąć.

Dlatego warto zmieniać swoje codzienne trasy spacerowe, jeśli mamy informacje o pojawieniu się trutek w naszej okolicy. Twój pies jest ciekawski i ma tendencję do podnoszenia i jedzenia nieznanych przedmiotów? Rozważ zakładanie kagańca podczas spacerów. Choć może się to wydawać drastyczne, jest to mała cena za spokój ducha i bezpieczeństwo naszego pupila.

Zawsze warto być w kontakcie z lokalną społecznością właścicieli zwierząt – razem można być bardziej czujnym i informować się nawzajem o potencjalnych zagrożeniach. Dbanie o dobro i bezpieczeństwo naszych czworonożnych przyjaciół to nasza wspólna odpowiedzialność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *