Mokra karma dla psa

Jaką karmę mokrą dla psa wybrać?

Jednym z najważniejszych zadań właściciela psa jest zapewnienie mu odpowiedniego żywienia. Dostarczenie organizmowi wszystkich składników odżywczych niezbędnych do wzrostu i funkcjonowania jest bardzo ważne. Jeśli chcesz, by twój czworonożny przyjaciel cieszył się dobrym zdrowiem i długim życiem, nie lekceważ jego diety.  Wybór karm dla psów jest niezwykle szeroki. Nic dziwnego, że wielu właścicieli czworonogów ma problem ze znalezieniem odpowiedniej karmy dla swoich podopiecznych. Nie wiesz jaką mokrą karmę dla swojego psa wybrać? Przeczytaj i sprawdź! 

Karma mokra dla psa – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze karmy dla psa warto kierować się przede wszystkim jego wiekiem, rasą, kondycją zdrowotną i stylem życia. Zapotrzebowanie kaloryczne i na minerały różni się u szczeniąt, psów dorosłych oraz seniorów. Młody, energiczny pies potrzebuje więcej kalorii, a starszy wymaga odpowiedniej suplementacji ważnych dla zdrowia składników. Również wielkość psa ma znaczenie – inaczej należy karmić psy małe, średnie i te należące do dużych ras. Są też sytuacje, kiedy pies potrzebuje więcej energii – na przykład przebywa w niskiej temperaturze albo jest zwierzęciem pracującym – pasterskim lub pociągowym. Jeżeli w grę wchodzą alergie czy dolegliwości zdrowotne, wybór karmy należy skonsultować z weterynarzem. Odpowiednia karma powinna przede wszystkim być pełnowartościowa, dostarczać energii oraz niezbędnych dla zdrowia witamin i minerałów. Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę szukając odpowiedniego pożywienia dla czworonoga jest jakość. Wielu początkujących właścicieli psów sugeruje się ceną i wybiera karmy słabe jakościowo, które mogą przynieść zwierzęciu więcej szkody niż pożytku. 

Skład karmy – co powinieneś wiedzieć?

Białko

Pies jest względnym mięsożercą, oznacza to, że głównym składnikiem jego diety jest mięso. To ono powinno się znaleźć na pierwszym miejscu w składzie karmy. Jest podstawowym źródłem białka, które stanowi główny budulec tkanek. Im więcej białka w składzie, tym bardziej “wydajna” karma. Ważne jest, by białko było pochodzenia zwierzęcego – z mięsa czy podrobów. Warto zwrócić uwagę na sformułowanie “świeże mięso”, które kojarzy się pozytywnie, jednak oznacza, że zostało ono zważone przed produkcją, a zatem zawierało dużo wody. W procesie produkcji woda wyparowuje, więc udział mięsa w karmie może być niższy. Dobra jakościowo karma dla dorosłego psa zawiera minimum 18% mięsa, a optymalną ilością jest 30%.

Tłuszcz 

Tłuszcz to kolejny ważny składnik. Obok węglowodanów jest podstawowym surowcem energetycznym dla organizmu. Ponadto jest niezbędny do rozpuszczania witamin, które dzięki niemu są lepiej przyswajalne, a także jest nośnikiem smaku. Pies chętniej je wysokotłuszczowe karmy, dlatego warto zwrócić uwagę na jego obecność w składzie. W dobrych jakościowo karmach powinien stanowić 10-25% zawartości. 

Węglowodany

Pies nie jest ścisłym mięsożercą, dlatego w jego diecie dopuszczalne są węglowodany, jednak nie powinno być ich zbyt dużo. Głównym źródłem węglowodanów w karmach dla psów są ziemniaki, zboża lub ryż. Niestety zawierają one skrobię, która jest słabo trawiona przez żołądki czworonogów, a duża jej zawartość może powodować wzdęcia czy biegunki. Zboża mogą także wywoływać alergię, należy więc wybierać karmy, w których ich nie ma. Dużo zdrowszym “wypełniaczem” są warzywa takie jak marchew, dynia czy kalafior. 

Witaminy i minerały

Wiele dostępnych na rynku karm mokrych dla psów ma w składzie także dodatek witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Należą do nich między innymi wapń, fosfor, potas, magnez czy sód. 

Wiek psa ma znaczenie 

Nie bez powodu producenci karm dla psów mają w ofercie linie junior i senior. Potrzeby żywieniowe psów różnią się na kolejnych etapach rozwoju. Okres szczenięcy trwa około 12 miesięcy u małych ras psów i nawet do 24 miesięcy u ras dużych. Z kolei z psim seniorem mamy do czynienia, kiedy nasz czworonóg skończy średnio 7 lat – ten wiek też zależy od rasy i wielkości zwierzęcia. 

Karmy dla szczeniąt (junior)

Okres intensywnego wzrostu a zarazem wzmożonej aktywności mózgu wymaga dostarczenia dużej ilości energii oraz budulca w postaci białka. Należy jednak obserwować rozwój czworonoga i nie przekraczać zalecanej dla wieku i rasy podaży energetycznej, by nie doprowadzić do otyłości, którą bardzo trudno jest później zwalczyć. Zbyt mała kaloryczność może z kolei zahamować wzrost. W okresie szczenięcym ważne jest także dostarczenie psu wapnia i fosforu, które przyczyniają się do prawidłowego wzrostu kości.

Karma dla seniora

W podeszłym wieku pies nie potrzebuje już tyle energii co w młodości. Psi senior jest mniej skory do zabawy. Spowalnia też jego przemiana materii. Karma dla seniora charakteryzuje się niższą kalorycznością przy wciąż wysokiej zawartości niezbędnego białka i minerałów, które z wiekiem mogą być gorzej wchłaniane. Jedzenie dla psa w podeszłym wieku powinno być także lekkostrawne i dobrze przyswajalne. Przy wyborze karmy należy też uwzględnić ewentualne choroby, a także zadbać o zdrowie zębów i dziąseł pupila. 

Aktywny pupil – jaka karma?

Pies pracujący ma inne potrzeby żywieniowe niż przeciętny kanapowiec. Pies pociągowy, pasterski, biorący udział w zawodach czy ratownik pracujący w trudnych warunkach i niskich temperaturach potrzebuje karmy wysokoenergetycznej, a zarazem łatworzyswajalnej, która nie obciąży żołądka podczas wysiłku fizycznego. Ważna jest wysoka zawartość białka i tłuszczu. 

Psia mama 

Podobnie jak pies pracujący, suczka w czasie ciąży i laktacji ma wyższe zapotrzebowanie kaloryczne – jest to spowodowane rozwojem płodów oraz wytwarzaniem się mleka. Psia mama potrzebuje dużej zawartości białka w diecie, ponieważ jego niedobór może powodować komplikacje porodowe, a także być przyczyną zbyt niskiej masy urodzeniowej szczeniąt. Momentem, kiedy należy zwiększyć podaż kaloryczna, jest 5 tydzień ciąży, gdyż wtedy zaczyna się okres zwiększonego wzrostu płodów. Wielu producentów proponuje specjalne karmy, skomponowane specjalnie dla ciężarnych i karmiących psów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *