Pożywienie to jedna z podstawowych potrzeb naszych pupili. Musi ono zapewnić energię oraz budulec. Wybierając sposób karmienia szukamy najlepszych rozwiązań. Co jednak, gdy zmieniamy sposób żywienia lub karmę, którą podajemy psu? Wszelkie zmiany należy wprowadzać stopniowo. Pamiętajmy o tym o florze bakteryjnej oraz enzymach w układzie trawiennym. Zbyt drastyczna zmiana może doprowadzić do biegunek.

ZMIANA KARMY SUCHEJ

Dajmy organizmowi czas, by przyzwyczaił się do nowej karmy. Mogą być to np. 3-4 dni, podczas których pies dostanie zarówno znaną sobie karmę, jak i nową. Wielu psiarzy radzi, by mieszać nowy pokarm z tym, do którego zwierzę jest już przyzwyczajone. Możemy wsypać trochę nowej karmy do miski ze starą, jednak nigdy nie należy mieszać karmy suchej z mokrą podczas jednego posiłku.

W przypadku stwierdzonej alergii należy niezwłocznie wyeliminować czynnik, który do niej doprowadza. Częstą alergią pokarmową jest alergia na drób – poleca się zwykle w takich wypadkach karmy rybne, choć na rynku są też karmy z dziczyzną, jagnięciną, itd.

PRZEJŚCIE NA BARF

Tak samo jak w przypadku kupnych karm, przejście na dietę BARF powinno być stopniowe. Układ pokarmowy psa karmionego BARF-em ma niższe pH, niż tych karmionych karmą i jest w stanie poradzić sobie z ew. bakteriami zawartymi w mięsie (poważnym zagrożeniem jest wirus Aujeszkyego, dlatego nie należy podawać psu podrobów wieprzowych).

W przypadku zmiany suchej karmy na dietę BARF należy przez 1-2 tygodnie podawać psu żwacze, które wyregulują pH, florę bakteryjną oraz produkcję enzymów. Mieszanie suchej karmy, którą organizm trawi w inny sposób, niż surowe mięso może skończyć się przykrymi dolegliwościami, dlatego nie należy tego robić. Po takim wstępnym przygotowaniu można podać psu surowiznę, pamiętając o tym, by robić to stopniowo, zaczynając od jednego rodzaju mięs, np. kurczaka.

SKUTKI UBOCZNE ZMIANY ŻYWIENIA

Podczas procesu zmiany karmy mogą wystąpić luźniejsze/większe/częstsze stolce, jednak po kilku dniach powinny się unormować. Jeśli unormowanie nie nastąpi pod dłuższym okresie, nowy pokarm najprawdopodobniej nie służy naszemu pupilowi. Przyczyną luźnych stolców może być także reakcja alergiczna na składnik karmy. Należy wtedy udać się na konsultacje do lekarza weterynarii w celu wyeliminowania szkodliwego czynnika.