Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
W okresie urlopowym wielu właścicieli wyjeżdża ze swoimi pupilami na wakacje. Przewożenie psa w samochodzie jest bardziej komfortowym rozwiązaniem niż transportowanie zwierzęcia publicznymi środkami komunikacji. Należy pamiętać jednak, że pies w samochodzie powinien być odpowiednio zabezpieczony, aby podróż przebiegała bezpiecznie. Dowiedz się, o co trzeba zadbać podczas przewożenia psa w samochodzie!
W przepisach dotyczących ruchu drogowego nie ma wprost mowy o przewożeniu zwierząt domowych. Oznacza to, że w tym przypadku należy kierować się zapisami dotyczącymi transportu ładunku. Kierując się więc zapisami, znajdującymi się w ustawie Prawo o ruchu drogowym, można stwierdzić, że zwierzę nie powinno utrudniać kierowania samochodem i ograniczać widoczności. Musi być też zabezpieczone przed przemieszczaniem się wewnątrz pojazdu.
Zastosowanie w tej sytuacji ma również ustawa o ochronie zwierząt, która mówi o tym, że w czasie transportu zwierzęta nie mogą być narażone na niepotrzebny stres i cierpienie. Wynika z tego, że pies powinien być przewożony w taki sposób, który nie wywoła nadmiernego zdenerwowania i będzie jak najbardziej bezpieczny oraz komfortowy dla zwierzęcia.
Wybierając się na wyprawę samochodem razem z psem, należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Niedopuszczalne jest przewożenie psów na kolanach, czy luzem na siedzeniu, niezapiętych do niego. Jest to bardzo ryzykowne, zarówno dla nich, jak i dla pozostałych pasażerów. Każdy element znajdujący się luzem w aucie, włączając w to ludzi i zwierzęta, w przypadku zderzenia może z bardzo dużą siłą uderzyć w najbliższą powierzchnię. Może być to np. szyba samochodu, przednie siedzenie, czy inny obiekt w samochodzie. Warto wiedzieć, że waga takich obiektów wzrasta wówczas wielokrotnie, w zależności od tego, z jaką prędkością jechał samochód (masa człowieka w takie sytuacji może sięgnąć nawet kilku ton). W przypadku kolizji więc niezabezpieczony pies uderzy z ogromną siłą w obiekt znajdujący się przed nim. Może to skutkować poważnymi obrażeniami lub śmiercią, zarówno zwierzęcia, jak i pozostałych pasażerów.
Wsiadając z psem do samochodu, trzeba pamiętać o zapewnieniu mu wygody i bezpieczeństwa. W przypadku małych psiaków dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie transportera, który powinien zostać odpowiednio przymocowany na tylnym siedzeniu. Niektóre transportery są wyposażone w specjalne zapięcia, dzięki czemu łatwo je przypiąć do pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Taką klatkę podróżną trzeba dobrać odpowiednio, w zależności od rozmiaru psa. Zwierzę powinno się móc swobodnie obrócić się i wygodnie położyć w transporterze.
Psy średnie lub duże dobrze jest przewozić na tylnej kanapie samochodu w specjalnych, dostosowanych do tego celu szelkach. Szelki takie przypinamy do pasów bezpieczeństwa, co pozwala na utrzymanie psa na miejscu w aucie. Wybierając szelki samochodowe, należy zwrócić uwagę w szczególności na trwałość materiału, a także komfort jego używania. Uprząż taka nie powinna bowiem obcierać psa podczas jazdy, dlatego warto wybierać szelki z miękkim podszyciem.
Większe psy można też przewozić w bagażniku w specjalnej klatce lub na macie. Matę transportową przymocowuje się do zagłówków, co zapobiega jej przemieszczaniu się. Chroni ona wnętrze bagażnika przed zabrudzeniami, a psu zapewnia odpowiedni komfort. Powinna być również dopasowana do wielkości zwierzęcia, aby mogło się na niej swobodnie poruszać. Dodatkowo należy zakupić specjalną kratkę, która zabezpieczy psa przed wypadnięciem do przedniej części samochodu.
Wybierając akcesoria do transportu psa należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich jakość. Najtańsze elementy nie zawsze są dobrym rozwiązaniem, lepiej postawić na solidne materiały, które zapewnią bezpieczeństwo, trwałość i komfort użytkowania.
Udając się z psem w podróż samochodem, warto zwrócić uwagę nie tylko na optymalne zabezpieczenie czworonoga, ale również zaspokajanie jego potrzeb. Jeśli jedziesz w daleką drogę, pamiętaj, aby co jakiś czas robić przerwy i wyprowadzać psa. Dobrze, aby mógł nie tylko załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, ale także zażył trochę ruchu. Pies w trakcie postojów powinien też napić się wody.
Jeśli pies cierpi na chorobę lokomocyjną, nie należy podawać mu jedzenia bezpośrednio przed podróżą. Warto też zadbać o odpowiednią wentylację w samochodzie. Jeżeli to nie pomaga, warto zwrócić się do lekarza weterynarii, który dobierze odpowiednie lekarstwa dla zwierzęcia.