Nauka chodzenia na smyczy

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Smycz to nieodzowny element spacerów z psem, najlepiej więc jak najwcześniej rozpocząć naukę tej umiejętności. Nie jest to trudny trening, dlatego przy odrobinie cierpliwości i wytrwałości szybko można osiągnąć oczekiwane rezultaty. Podpowiadamy, w jaki sposób nauczyć psa chodzenia na smyczy tak, aby nie ciągnął i szedł spokojnie obok opiekuna.

Nauka chodzenia na smyczy – wybór akcesoriów

Pierwszym krokiem, który należy wykonać przed rozpoczęciem nauki, jest oczywiście zakup odpowiednich akcesoriów – smyczy oraz obroży lub szelek. Wiele osób zastanawia się, czy wybrać smycz automatyczną, czy zwykłą. Smyczy automatycznej lepiej unikać, jest ona bowiem cały czas naprężona, a przez to pies uczy się ciągnąć. Na początek zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup zwykłej smyczy. Taka smycz pozwala też lepiej kontrolować zachowanie psa i umożliwia pewniejszy chwyt. 

Kolejną kwestią jest wybór pomiędzy obrożą a szelkami. Obroża daje efektywniejszą kontrolę nad psem i dlatego jest polecana dla dużych ras psów. Dobrze sprawdzi się również u szczeniaków, które dopiero zaczynają naukę. Szelki będą dobrym rozwiązaniem dla psów mniejszych i posiadających krótkie szyje. Zawsze trzeba pamiętać o odpowiednim dopasowaniu obroży lub zapięcia pod względem materiału, długości i szerokości.

W jakim wieku nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Naukę najlepiej rozpocząć w młodym wieku, gdy pies ma kilka miesięcy. Szczeniak szybko będzie chłonął wiedzę i bez większych problemów powinien opanować umiejętność, jaką jest chodzenie na smyczy. W przypadku starszych psów, które nie były nauczone chodzenia na smyczy, szkolenie może potrwać nieco dłużej. Jednak przy odrobinie cierpliwości nauka zostanie również zakończona sukcesem. Niezależnie od wieku psa, przy treningu zawsze potrzebna jest cierpliwość i konsekwencja. Jeśli pojawią się problemy z nauczeniem czworonoga prawidłowego zachowania, warto zwrócić się do behawiorysty. 

Oswojenie psa z nową sytuacją

Na początku samo przyzwyczajenie psa do nowego sprzętu może trochę potrwać. Trzeba jednak zachować pełen spokój i pod żadnym pozorem nie karać fizycznie psa, ani nie krzyczeć na niego. Wywoła to w nim tylko lęk, przez co nauka będzie jeszcze trudniejsza. Na początku, aby oswoić psiaka z obrożą lub szelkami, zakładaj mu je na chwilę, nagradzając go smakołykiem za spokojne zachowanie. Potem przypnij smycz i pozwól swojemu pupilowi biegać z nią swobodnie po mieszkaniu. Kolejnym krokiem jest po prostu wzięcie sznurka do ręki i chodzenie za psem. 

Pierwsze wyjście z domu na smyczy może być problematyczne dla psa. Warto więc jak najczęściej nagradzać go za to, że podąża za właścicielem. Potem nagrody trzeba stosować coraz rzadziej. Na pierwszy spacer warto wybrać spokojne miejsce, a dopiero po pewnym czasie zwiększać ilość bodźców.

 

Nauka chodzenia na luźnej smyczy

Wiele osób zastanawia się, co zrobić, żeby pies nie ciągnął na smyczy. Kluczowe jest nauczenie psa chodzenia na luźnej smyczy. Chodzi o to, aby pies zrozumiał, że ciągnięcie się nie opłaca. Przez większość czasu na spacerze psiak powinien chodzić na luźnej smyczy, mając możliwość swobodnego realizowania swoich potrzeb fizjologicznych i ruchowych. Chodzenie przy nodze należy stosować jedynie w sytuacjach, które wymagają większej kontroli nad zwierzęciem. 

Trening chodzenia na luźnej smyczy najlepiej zacząć w domu lub w ogródku. Trzeba wziąć psa na smycz i chodzić z nim po znajomym miejscu, bez dodatkowych rozpraszaczy. Za każdym razem, gdy pies pociągnie smycz, trzeba zatrzymać się, a potem skierować w inną stronę. Można też po prostu stanąć w miejscu i dopiero gdy smycz się poluzuje, kontynuować spacer. Za prawidłowe zachowanie trzeba psa nagrodzić smakołykiem lub pochwałą. Ważne jest, aby nie szarpać smyczy i nie przyciągać psa na siłę do siebie. Z czasem pies nauczy się, że ciągnąc nie dojdzie tam, gdzie chce. Stopniowo należy zwiększać ilość czynników rozpraszających i kontynuować szkolenie w parku, czy na ulicy. 

Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?

Trening chodzenia przy nodze jest nieco bardziej skomplikowany, ale ta umiejętność jest bardzo przydatna w wielu sytuacjach. Szkolenie należy rozpocząć od komendy: „Równaj”, której celem jest ustawienie się psa równo z nogą opiekuna. Najlepiej jest na początku naprowadzić psa na miejsce, w którym ma stanąć, używając do tego celu smakołyka. Trzeba wziąć przysmak do ręki i trzymając go przed psem, zatoczyć obszerne koło, tak, aby pies obrócił się i stanął równo przy nodze. Po jakimś czasie można naprowadzać go tylko ręką, a później dodać słowne polecenie. 

Gdy pies umie już dostawić się do nogi, pora rozpocząć chodzenie przy nodze. Zaczynamy od paru kroków, jak najczęściej nagradzając psa, jeśli idzie równo. Stopniowo wydłużamy czas chodzenia przy nodze, rzadziej stosując nagrodę. Po pewnym czasie trzeba nauczyć psa zmiany kierunków i przyspieszania razem z opiekunem. Należy rozpocząć naukę od warunków domowych. W miarę postępów, warto powtarzać te same czynności w miejscach publicznych, gdzie jest więcej bodźców. Zaleca się też powoli wycofywać przysmaki, a zamiast tego stosować pochwały lub zabawę z psem jako formę nagrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *